dr n. med. Jacek Żurek, specjalista periodontolog

Periodontologia

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe i proste zęby ale także zdrowe dziąsła, stanowiące ich oprawę. 

Specjalistą który zajmuje się oceną stanu zdrowia tkanek wokół zęba jest periodontolog. Jest on w stanie rozpoznać przyczynę ewentualnych problemów, na którą mogą składać się czynniki dziedziczne, braki i przeciążenia zębów, oraz problemy z właściwą higieną jamy ustnej. 

To właśnie leczenie periodontologiczne  poprzez wzmocnienie i odbudowę utraconych tkanek ma na celu przywrócenie prawidłowej funkcji żucia i estetyki uśmiechu. 

Choroby przyzębia atakują skrycie. Rozwijają się przez długi czas bez uchwytnych dla pacjenta objawów, doprowadzjąc do uszkodzenia tkanki utrzymującej  zęby w ich właściwym położeniu. W zaawansowanej postaci choroby dochodzi do rozchwiania zębów, stanu zapalnego dziąseł, utraty podparcia kostnego i w efekcie do utraty pozornie zdrowych zębów. 

Leczenie periodontologiczne często jest związane z mikrochirugią taką jak zabieg przeszczepu dziąsła oraz z odbudową kości. Stanowi ono niekiedy etap wstępny poprzedzający leczenie ortodontyczne, protetyczne oraz zabiegi implantoprotetyki.