Zaburzenia czynności żucia

bruksizm, zespoły bólowe

Bruksizm polega na podświadomym nawyku zaciskania lub stukania zębami w trakcie dnia i / lub tarciu zębów o siebie (zgrzytaniu) w nocy. Bruksizm należy do problemów cywilizacyjnych współczesnego świata. Jest reakcją obronną organizmu na rosnące tempo życia, wyraża sposób radzenia sobie z przewlekłym stresem, może towarzyszyć intensywnemu wysiłkowi fizycznemu (sport, siłownia, praca fizyczna).

Nieleczony bruksizm prowadzi m. in do bólów głowy (głównie porannych), trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych, szumów usznych oraz ścierania zębów. Skutki bruksizmu nasilają współistniejące nieprawidłowości zgryzu. Osoby cierpiące na bruksizm bywają niejednokrotnie pacjentami leczonymi w poradniach laryngologicznych i neurologicznych bez wyraźnej poprawy.

Leczenie bruksizmu wymaga w dużej mierze zaangażowania pacjenta w zakresie samokontroli nawyku w ciągu dnia. Terapia bruksizmu nocnego obejmuje zastowanie tzw. szyny relaksacyjnej osłaniającej zęby. Szyna relaksacyjna jest nakładką na zęby (zazwyczaj górne) wykonaną z twardego materiału akrylowego dopasowaną do warunków zgryzowych pacjenta. Oprócz ochrony zębów daje szansę na redukcję porannych bólów głowy i poprawę komfortu snu.

U niektórych pacjentów szyny znajdują ponadto zastosowanie w terapii wstępnej przed leczeniem ortodontycznym. Mają one na celu rozluźnienie (relaksację) napiętych mięśni żucia, co czasami jest niezbędne dla poprawnej diagnostyki ortodontycznej. Szyna jest wówczas noszona zarówno w nocy jak i w ciągu dnia przez okres ok. 6-8 tygodni.